top of page

Hamilelikte Faydalı Egzersizler

Güncelleme tarihi: 10 Eyl 2020


Hamilelikte Faydalı Egzersizler

Egzersiz yapmak hem fiziksel hem de duygusal anlamda kendinizi huzurlu hissetmek için çok önemlidir. Eğer hamileliğinizde herhangi bir risk bulunmuyorsa, egzersiz yapmaya devam etmenizin birçok yolu vardır. Yürüyüş, yüzme, pilates, yoga gibi. Bunlarla ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.


Yürüyüş

Yürüyüş, yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Hamileliğin her döneminde yapılabilir. Kendinizi zorlamamak için yürüyüş hızınızı azaltabilirsiniz. Yürüyüş yaparken şunları aklınızda tutunuz:

- Normalde 3 km yürümek idealdir.

- Yürüyüşünüzü gün içinde farklı zamanlara ayırabilir, bu sayede her yürüyüş sonrasında kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

- Günlük yürüyüşlerinize eşinizle birlikte çıkarak eşinizle vakit geçirmenin keyfine varabilirsiniz.

- 15 dakikalık bir yürüyüş sayesinde öğleden sonrası için enerji depolamış olursunuz.

- Eğer doğum zamanınız yaklaştıysa, uzun yürüyüşler yerine her gün kısa yürüyüşler yapmanız daha iyi olacaktır. 

- Yokuş yollar yerine düz yolları tercih edin ve kendinizi riske atmayın.

- Haftada en az 3 kez yürüyüş yapın.

- Yürüyüşten sonra dinlenin.


Yüzme

Su gibi doğal bir mucize sayesinde çoğu hamile, egzersiz yaparken kendini rahat hissedebilir. Yüzmenin dışında bazı su egzersizleri de yapabilirsiniz. Şişkinliğinizin azalmasına yardımcı olur ve sizi rahatlatır. Suyun da yardımıyla kendinizi dengede tutmak daha kolaydır ve sırtınızdaki gerginliği de alır. Diğer iyi tarafı da hareket kabiliyetinizin kısıtlı olmamasıdır. Bebeğinizle ilgili boş yere endişelenmeyin çünkü bebeğin korunmasını sağlayan üç farklı katman vardır.

Yolda yürümek yerine yüzerek çok daha fazla enerji harcayacağınız bir gerçektir. Bu yüzden bolca sıvı tüketilmelidir. Suda da susuz kalabilirsiniz!


Pilates

Pilates diğerlerine nazaran daha hafif bir spor olmakla birlikte birçok kasınızı güçlendiren ve uzatan ünlü bir egzersiz şeklidir. Pilates sayesinde pelvik tabanınız güçlenir ve dayanıklılığınız artar. Hamile bayanların, doğum sırasında yeterince güçlü olabilmeleri için kaslarını güçlendiren özel pilates türleri de vardır. 


Yoga

Yoga sağlıklı kalmanın sıra dışı bir yoludur ve hamile bayanlar için flexible yoga son derece uygundur. Hem doğum sırasında yeterince güçlü olmanızı sağlar hem de doğum öncesi yoga dersleri sayesinde büyüyen karnınıza uyum sağlayabilirsiniz.

Yoga dersleri sırasında yapacağınız meditasyon sayesinde, gerginliğinizi de atabilirsiniz. Hamile bayanlar için özel olarak yapılan yoga derslerine katılarak herhangi bir yaralanma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. 


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

Commenti


bottom of page