top of page

Hamilelikte Fiziksel Değişimin Yarattığı Duygular


Hamilelik fiziksel ve duygusal olarak zorlukları içinde barındıran bir süreç olsa da, birçok önemli olumlu duyguyu da beraberinde getirir. Anne ve baba adaylarının içlerini kaplayan şaşkınlık zamanla yerini yeni bir hayat yaratmanın verdiği coşkuya bırakacaktır.


Hamilelik çok fazla fiziksel değişimlerin olduğu bir süreçtir. Bu fiziksel değişim, anne adayının beden imajı ile ilgili sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Özellikle hamileliğin şişmanlamak gibi yorumlanması, annenin bu süreç içerisinde olumsuz duygular yaşamasına sebep olabilmektedir. Diğer bir taraftan anne adayının vücudundaki  değişimler yapılan yorumların değişmesi ile yerini olumlu duygulara bırakabilmektedir.


Queensland Üniversitesi’nden Judith A. Feeney ve çalışma arkadaşlarının 2001 yılında yayınladıkları Becoming Parents: Exploring the Bonds between Mothers, Fathers, and their Infants adlı kitaba göre birçok anne adayı, vücutlarında büyüyen çocuklarını hissetmekten heyecan duyar.


Çocuğun her geçen gün büyümesi, zamanla hareketlerinin hissedilebilir hale gelmesi anne adayının vücudundaki bu değişimleri mutlulukla karşılamasına sebep olmaktadır.


Bu kitabın ortaya koyduğu bir diğer nokta, baba adaylarının da bu olumlu duyguları paylaşmalarıdır. Eşinin vücudundaki değişiklikleri heyecanla karşılayan baba adayları, bu fiziksel değişimi çocuklarının büyümesi gibi olumlu bir şekilde yorumlamaktadır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

Comments


bottom of page