top of page

Miniğinizle İlk Haftalar

Güncelleme tarihi: 6 Şub 2020- Eğer kendinizi uykusuz hissediyorsanız, gün içinde bebeğiniz uyurken siz de uykunuzu almaya çalışın.


- Arkadaşlarınızdan ve ailenizden, bebeğinizi nasıl doyuracağınız ve onu nasıl uyutacağınız ile ilgili bir sürü tavsiye alacaksınız. Bunlar her ne kadar iyi niyetle verilmiş tavsiyeler olsa da, her bebek farklıdır ve siz de iki haftalık bebeğinizin bakımı için kendi düzeninizi oturtmaya çalışın. Tam anlamıyla bu düzeni oturtana kadar ilk altı haftanın geçmesini bekleyin.


- Eğer bebeğiniz devamlı ağlıyorsa ona kızmamaya çalışın. Bu onun sizinle iletişim kurmasının tek yoludur ve tek istediği onu kucağınıza almanız, emzirmeniz ya da gazını çıkarmanız olabilir.

- Yeni anne olan kadınların doğumdan üç gün sonra, doğum sonrası depresyonuna girmesi çok sık görülür ve bunun da sebebi vücudunuzdaki hormonların karışmasıdır. Bu zamanla düzelecektir, ama kendinizi umutsuz hissediyorsanız ve bu bitmeyen ağlamalara dayanamıyorsanız doğum sonrası depresyonu geçiriyor olabilirsiniz.


- Bebeğinizle ilgilenin. Doğum dikişleriniz olabilir veya sezaryenle doğum yapmış olabilirsiniz, her iki durumda da kendinizi fazla yormayın. Ayaklarınızı uzatın ve teklif edilen her türlü yardımı kabul edin. Gün içinde bebeğiniz uyurken kendinize zaman ayırın; televizyon izleyin ya da güneşlenin. Eğer sezaryenle doğum yaptıysanız, en az üç ay boyunca bebeğinizden daha ağır bir şey kaldırmayın. Yakında dünyayı keşfetmek isteyen emekleyen bir bebeğin peşinden koşuşturacaksınız ve dergilere göz attığınız o ilk birkaç ayı gülümseyerek hatırlayacaksınız.


- Eşinizi göz ardı etmeyin. Siz ve bebeğiniz devamlı birbirinizin gözlerinin içine bakarken eşiniz kendini dışlanmış hissedebilir. Siz odada yokken eşinizin bebeğinizle mümkün olduğunca çok vakit geçirmesine özen gösterin, böylece onu kucaklayarak bebeğiyle kendi bağını kurmaya başlayabilir.


- Özellikle eşiniz işe gittiğinde ve yalnız kaldığınızda kendinizi dünyadaki tek anne sizmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin, bakıma muhtaç bir bebekle tek başına kalmış ve her şeyle kendisi ilgilenmek zorundaymış gibi hisseden binlerce anne vardır. Bebeğinizle o kadar çabuk bağ kuracaksınız ki buna siz de şaşıracaksınız ve kısa bir süre sonra ona bakmak size çok doğal gelmeye başlayacak. Anne olmanın avantajlarından biri de; bebeğinizle dolaşmaya çıktığınızda ve diğer annelerle karşılaştığınızda artık onlarla konuşabilecek şeyleriniz vardır; bebeklerin dünyası. Sizinle aynı tecrübeleri yaşayan birçok kadın arasından bir sürü yeni arkadaşlıklar kurmanız inanılmazdır.  


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page