top of page

Yumurtlama Testlerini Nasıl Kullanmalıyım?

Güncelleme tarihi: 10 Tem 2020


Yumurtlama Testlerini Nasıl Kullanmalıyım?


Yumurtlama döneminde idrarınızdaki LH miktarı artar. Yumurtlama testleri, yumurtlama döneminden hemen önce idrarınızdaki LH miktarının artıp artmadığını belirler. Kullanımı kolaydır ve genellikle doğru sonuç verir.


Yumurtlama zamanınızı, 12-36 saat kadar önceden belirleyebilir ve hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz!


Yumurtlama olsun olmasın LH seviyesinde değişiklik olabilir, bu gerçeği de güvenilirlik açısından göz önünde bulundurmak gerekir.

Yumurtlama testi kullanmadaki en önemli nokta; regl döngülerinizi göz önünde bulundururarak ve doğurganlık farkındalığı yöntemini kullanarak, test yapmaya başlamak için en uygun günü belirlemektir.


Çoğu yumurtlama testi, günün herhangi bir saatinde kullanılabilir; bazı testler ise sabah uygulamayı önerir; fakat bu şart değildir. Daha iyi sonuç elde edebilmek için, her gün aynı saatte test yapmalısınız ve testi yapmadan dört saat önce sıvı tüketiminizi azaltmalısınız.


Yumurtlama testleri, LH artış miktarını %99 oranında doğru olarak verirler. Eğer test yaptığınız günlerde yumurtlamadıysanız, LH miktarında bir artış gözlemleyemezsiniz. 


Testten olumlu sonuç aldıktan sonraki üç gün, cinsel ilişkiye girmek için en doğru zamandır, çünkü bu süreçte hamile kalma ihtimaliniz artar. İlk ve ikinci gün yumurtlamadan önceki günlerdir, üçüncü gün ise yumurtlamanın gerçekleştiği gündür.

Hormonal doğum kontrol yöntemlerini uyguladıktan sonra, regl döngünüzde düzensizlik olabilir. Yumurtlama zamanını bu şekilde saptamak zor olacağından, en iyisi bu durumun düzene girmesini beklemektir. Yumurtlama testlerini kullanmadan önceki iki ay boyunca reglin düzenli olması daha doğru sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı bıraktıktan sonra, hamile kalabilmek için en iyi zamanı doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

13. Hafta

Comments


bottom of page