top of page

Baba ve Bilişsel GelişimBabanın çocuk bakımında rol üstlenmesinin, çocukla ilgilenmesinin çocuk üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar son 40 yılda önemli bir artış göstermiştir. Bu araştırmaların odaklandığı alanlardan biri de çocuğun bilişsel gelişimidir. Babanın çocuğun bakımında rol üstlenmesi ve çocuğun büyüme sürecine dahil olan, çocuğun bilişsel gelişiminde doğuracağı sonuçlar şu şekilde ortaya konmuştur:


• Çocuğun büyüme sürecine dahil olan babaların (involved father), 6 aylık bebeklerinin Bayley Bebek Gelişimi Skalası puanlarının, babası bakımında rol üstlenmeyen ve yeterli ilgiyi göstermeyen bebeklerin puanlarına göre daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Bayley Bebek Gelişim Skalası 0 ile 3 yaş arasındaki çocukların motor, davranışsal ve mental gelişimlerini ölçmek üzere hazırlanmış bir testtir. Bu test çocukların gelişim seviyelerini ölçmek için çeşitli oyuncak ve bulmacalar kullanır. Sonuçlar, çocuğun zekâsı hakkında bilgi verebilirken, davranış, mental ya da motor gelişimi açısından sorun yaşayan çocukların belirlenmesinde de yardımcı olabilir.


• 1 yaşındaki bebeklerin problem çözme becerileri babasının ilgisi ve bakımında rol üstlenmesi ile paralel olarak artış göstermektedir.


• 3 yaşındaki çocuklarla yapılan bir araştırma, ilgili ve çocuğun büyüme sürecine dahil olan babaların çocuklarının daha yüksek IQ’lara sahip olduğunu ortaya koymuştur.


• Bu çocuklar ilerleyen dönemlerde okul ile ilgili aktivitelerden daha çok keyif alabilmekte ve daha başarılı bir iş yaşamına sahip olabilmektedirler.


Referans: The Effects of Father Involvement: A Summary of the Research Evidence / Sarah Allen, Kerry Daly

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page