top of page

Babanın Çocukla İlgilenmesinde Annenin Rolü


Babaların çocukları ile sadece oyun oynadığını ve çocuklarının bakımında sorumluluk almaktan kaçındığını düşünen annelerin oranı azımsanamayacak seviyededir. Bu durum toplumsal yapı ve cinsiyet rolleri gibi birçok faktörün sonucu şeklinde değerlendirilebilir.


Diğer bir taraftan anne davranışlarının da babanın çocuk bakımında rol alması üzerinde çeşitli etkileri olabilmektedir. Bazı durumlarda anneler, babaların çocuk bakımında rol almasının istemeden de olsa önüne geçebilmektedir.


Annelerin babaların çocuk bakımına katkı sağlamak üzerindeki etkilerine şu şekildedir:


• Eşinin ebeveynlik becerilerini destekleyen ve eşini yetenekli bir ebeveyn olarak gören kadınların eşleri çocuğun bakımında rol alma konusunda daha istekli olmaktadırlar.


• Annelerin belli konularda çocukları üzerindeki gücü kaybetmeme isteği, babayı çocuğun bakımına katkı vermekten caydırabilmekte ve babanın çocuk bakımında ne kadar rol alacağı, annenin ne kadarına izin verdiği ile sınırlı kalabilmektedir.


• Ebeveynliği müşterek bir olgu olarak tanımlayan annelerin eşlerinin çocuk bakımında daha çok rol aldığı ve çocuk ile daha sık ilgilendiği gözlenmektedir.


Bu maddelerin de ortaya koyduğu gibi, annenin bilinçli ya da farkında olmadan yaptığı davranışlar ve sahip olduğu fikirler, babaların çocuk hakkında sorumluluk alma oranlarını etkileyebilmektedir. Eşinin ebeveynlik konusunda yeterli olduğunun düşünülmesi ve çocuk ile ilgili verilen kararların müşterek verilmesi, babanın çocuk bakım sürecine dahil olmasına ve çocuğun bakımında daha önemli roller almasına katkı sağlayacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page