top of page

Emzik Vermeli mi, Vermemeli mi?

Güncelleme tarihi: 29 Tem 2020


Emzik Vermeli mi, Vermemeli mi?

Doğumdan önce ben: “Ne o öyle ağzında cork cork plastik parça hayatta emzik vermem.”

Doğumdan sonra ben: ”Ne rahatlıktır Allahım, iyi ki vermişim.“

Emzik problemi her annenin aklını mutlaka karıştırmıştır.

Emzik, bebeği sakinleştirmek için çok başarılı bir yol.Bebekler çok kuvvetli bir emme refleksiyle doğuyorlar. Hatta henüz anne karnındayken ellerini emmeye başlayanlar bile var. Emzik kullanmak ya da kullanmamak tamamen biz annelerin vereceği bir karar. Fakat karar vermeden önce emzik kullanımının yararlarını ve zararlarını gözden geçirmekte fayda var.


Bebeğiniz doymasına rağmen veya onunla oynadığınız halde hala ağlıyorsa, emzik onu sakinleştirmek için işe yarayacaktır. Uzmanların araştırmasına göre, emzik kullanımının diğer bir yararı ise; uyku saatinde emzik kullanan bebeklerde ‘ani bebek ölümü sendromu‘ riskinin azalmasıdır. Araştırmalar, emzik kullanımının bu sendromu tek başına azalttığını göstermiyor; ancak ikisi arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.


Aşı, kan alma gibi özel durumlarda emzik, bebeği oyalayan bir araç görevi görebilmektedir. Sakinleşmeye yardımcı olduğundan, uykuya dalmaya da yardımcı olabilmektedir. Uçak yolculuklarındaki basınç değişikliklerinden, bebeğin kulağında oluşabilecek zarar ve acıdan bebeği korumaya yardımcı olabilir ve bu durum benim birçok yolculuğumda çok işe yaradı. Bebek, emme güdüsünü emziğe değil de parmaklarına yönlendirdiği zaman, parmaklarını emme alışkanlığından kurtulmak zor olabilirken, emzikten kurtulmak çok daha kolaydır. Bu konuda doktorumuzun ilk söylediği şey "İlkokulda emzikli kimse göremezsiniz; fakat lisede bile hala parmak emen çocuklar var" olmuştu.


Emziğin yararları gibi zararlarını da göz ardı edemeyiz. Emzik kullanımının, orta kulak enfeksiyonlarını arttırabileceğine, gereğinden uzun süre kullanımında diş yapısında bozulmalara neden olabileceğine ve hatalı kullanıldığında bağımlılık yapabileceğine dikkat edilmelidir. Anneleri en çok tedirgin eden konulardan biri de bebeğin emziğe tutkuyla bağlanması ve bu alışkanlıktan kurtulamamasıdır. Başlangıçta ağzına tutuşturulan basit kauçuk/silikon parçasının ne olduğunu bile anlayamayan bebeğin, kendisini rahatlatan bu nesneye bağlanması çok normal. Çünkü bebeklik döneminde, temel haz kaynağı emmedir. Emziği bir bağımlılığa dönüştüren hatalı davranış, ebeveynlerin aylar geçmesine rağmen bebek her sıkıntı yaşadığında emzik verme eğilimidir.


Sonuç olarak bebekler emme güdüsünü ne kadar çok kullanırsa o kadar çok rahatlar. Özellikle, kısa süreli anne sütü almış bebekler ya da emme dürtüsünü pekiştirmiş ve bu dürtüyle parmağını ya da herhangi bir nesneyi emen bebekler için en iyi alternatif emziktir. Hijyenik olması, kullanışlılığı nedeniyle Bade için emziği tercih ettim. Ben emziği öneren kişilerdenim. Ancak maksimum iki yaşa kadar... İki yaşından sonraki emzik kullanımı, çocuk için ihtiyaçtan çok bağımlılığa dönüşüyor.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page