top of page

Yeni Baba Olanlar İçin Bazı İpuçları

Güncelleme tarihi: 5 Ağu 2020


Yeni Baba Olanlar İçin Bazı İpuçları

Yeni bir yaşam tarzına alışırken, yeni baba olanlar aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek hem ailenin yeni üyesiyle bir bağ kurabilir hem de tüm aile ilişkilerini güçlendirebilir: 


Göz teması

Bebeklerin her şeyi tam olarak göremediği doğrudur ancak göz teması sayesinde bebeğinizle özel bir bağ kurabilirsiniz. Sizi net bir şekilde görebilmesi için tam önünde, yakınında durmalı ve gözlerinin içine bakmalısınız.


Bebeğinizin çıkardığı sesleri tekrar edin

Bebekler dudaklarını birleştirip ağızlarındaki havayı dışarı vererek bazı sesler çıkartırlar. Bu yüzden iki heceli sesleri daha kolay çıkarabilirler. Bebeğiniz sesleri keşfetmeye çalışırken, onun çıkardığı sesleri taklit ederek onu hem cesaretlendirebilir hem de bu süreci hızlandırabilirsiniz. O sesleri taklit ederken belki de aranızda sıra dışı bir dil bile geliştirebilirsiniz. 


Bez değiştirme

Bez değiştirme ebeveynlerin devamlı yaptığı işlerden biridir. İlk başlarda biraz zor gelebilir; ancak daha sonraları alışacağınızdan emin olabilirsiniz. Bebeğinizle ilgilenmeniz sayesinde aranızda kuvvetli bir bağ oluşacak. Ayrıca sorumlulukları paylaştığınız için eşiniz de mutlu olacaktır.


Birebir ilişki

Bebeğinizle baş başa zaman geçirmeye çalışın. Bu deneyim, aile olma hissiyatının dışında, baba - çocuk ilişkisi kurarak daha iyi iletişim kurabilmenize imkan sağlayacaktır. Genelde bebek bakımıyla anneler ilgilenir fakat babaların da bebeklerinin ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayabilmeleri daha iyi olacaktır. Ayrıca bu, eşinize de çok büyük bir hediye olacaktır. 


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page